Sposób na starą lamperię. System Eko-Lamperia Malfarb

21 listopada 2014poradniki Malfarb

Lamperia to tradycyjny i sprawdzony sposób na zabezpieczenie ścian, z powodzeniem stosowany od wielu lat, zarówno w mieszkaniach, w szczególności w kuchniach i łazienkach, jak i na korytarzach czy klatkach schodowych. Skutecznie chroni powierzchnie przed zabrudzeniami, jak również nadaje im estetyczny wygląd. Jednak z upływem czasu lamperia olejna traci swój blask, na jej powierzchni pojawiają się drobne uszkodzenia, a kolory płowieją.

Jak w prosty i ekologiczny sposób przywrócić lamperiom elegancki charakter? Wystarczy znajomość kilku prostych zasad malarskich oraz odpowiednio dobrane produkty i narzędzia by po kilku godzinach pracy uzyskać oczekiwany efekt dekoracyjny.

Renowację starej lamperii możemy przeprowadzić na dwa sposoby: całkowicie usunąć starą – jednak tutaj musimy pamiętać, że jest to proces trudny i bardzo żmudny, gdyż farby olejne mocno związują się z podłożem. Dlatego lepiej sięgnąć po prostsze, równie skuteczne rozwiązanie i odnowić ją wykorzystując w tym celu specjalny system Eko Lamperia marki Malfarb. System składa się z trzech produktów: wzmacniający podłoże Grunt Szczepny, matowa emulsja akrylowa do ścian Pastel Color oraz Lakier Lamperyjny, tworzący transparentną powłokę oraz dający satynowy efekt wykończenia. Wszystkie preparaty są wodorozcieńczalne są zatem wolne od drażniących rozpuszczalników i cechują się niską emisją szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO), dzięki czemu są przyjazne dla alergików i mało szkodliwe dla zdrowia. Dlatego bez obaw można stosować te produkty także w placówkach medycznych, przedszkolach oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Co więcej, pomieszczenia można użytkować po paru dniach od malowania, bez konieczności znoszenia uciążliwych zapachów, jak w przypadku farby ftalowej.

Prace renowacyjne rozpoczynamy od właściwego przygotowania powierzchni do malowania. Na początku ścianę przecieramy papierem ściernym i odpylamy. Uzupełniamy też szpachlą ewentualne ubytki w starej powłoce, jeśli jest taka konieczność. Tak przygotowaną powierzchnię pokrywamy warstwą Gruntu Szczepnego przy użyciu pędzla typu Ławkowiec. Preparat, zawierający drobiny kwarcu poprawi przyczepność do „trudnego” i śliskiego podłoża jakim jest farba ftalowa, co następnie ułatwia malowanie farbą emulsyjną. Zagruntowana ściana będzie gotowa do nałożenia kolejnej warstwy po upływie ok. 2 godzin, kiedy to podkład wyschnie. Wtedy przystępujemy do aplikacji kolejnej warstwy, czyli akrylowej farby Pastel Color. Emulsja lateksowa do ścian stanowi podkład kolorystyczny i dostępna jest w 36 gotowych barwach a także aż w 132 dodatkowych odcieniach w komputerowym systemie kolorowania.

Po nałożeniu emulsji czekamy na pełne wyschnięcie farby i dopiero wtedy malujemy ścianę bezbarwnym Lakierem Lamperyjnym. Za pomocą lakieru tworzona jest finalna warstwa dekoracyjno-ochronna. Z jednej strony zapewnia ona powierzchni odporność na ścieranie i pełną zmywalność. Z drugiej zaś delikatnie wyciąga głębię koloru farby emulsyjnej i nadaje powierzchni subtelny, satynowy połysk.

Załączniki komunikatu